MARTIAL ARTS EQUIPMENT
+420 226 205 440
Back to homepage

Box (dříve také rohování) je bojové umění při kterém se dva protivníci snaží navzájem knokautovat za použití pravidly povolených úderů pěstmi.
Sportovní box vznikl v 18. století ve Velké Británii. Pravidla boxu stanoví Mezinárodní federace boxerů amatérů (AIBA). 
Boxeři jsou rozděleni podle váhových kategorií. V současnosti existuje nejen mužský, ale i ženský box. V některých zemích je provozován kromě amatérského i box profesionální. Rozdíl mezi boxem profesionálním a amatérským je nejen ve výstroji, ale i v charakteru zápasu. Zatímco amatérští boxeři boxují oblečeni do nátělníků a s ochranou helmou, profesionální boxeři boxují svlečení do půli těla a bez helmy. 
Mužský amatérský boxerský zápas se skládá ze tří kol po třech minutách, ženský má čtyři kola po dvou minutách, v obojím jsou zakázány útoky na záda. 
V profesionálním boxu může zápas trvat až dvanáct kol. V obou případech je mezi koly minutová pauza. 
V současnosti existuje pět celosvětových profesionálních boxerských asociací, z nichž každá pořádá vlastní souboje o titul mistra světa. Příčinu mnohosti asociací je nutno spatřovat ve skutečnosti, že box je celosvětově nejvíce provozovaným individuálním sportem.

Rukavice na box naleznete ZDE
 

To provide services, send customized ads and analyse visit rate, this website uses cookies. By using it, you give your consent with it. About cookies

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ