MARTIAL ARTS EQUIPMENT
+420 226 205 440
Back to homepage

Judo je bojové umění pocházející z Japonska, založil ho profesor Jigoro Kano, který ho vytvořil z chvatů bojového umění Jiu-Jitsu. Po letech pečlivého studia založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN -JUDO. První písemné památky o chvatech a technikách judo pocházejí z kronik Niho-Šoky, které byly sepsány v Japonsku v 8.století. Později začaly v Japonsku vznikat školy zaměřené na bojová umění, jednou z nich byla například škola Buši-do, kde se vyučovala mimo jiné střelba lukem, boj mečem a kopím nebo jízda na koni. Všechny tyto odvětví jsou základem pro bojové uměn Samurajů. V 16. -17. století dochází k rozvoji Jiu-jitsu, bojového umění, ze kterého posléze vzniklo i judo.
Zakladatelem Juda jako sportovního odvětví byl profesor Jigoro Kano. Profesor Jigoro Kano v mládí musel snášet šikanu a mnohé jiné křivdy, proto se rozhodl pro studium starých bojových umění. Studoval u mistra Hačino Suke-Fukudi, po jeho smrti u mistra Masumota Yta, který mu před smrtí předal cenné rukopisy o bojových uměních i technikách. Poté Kano studoval ještě u mistra Ikuby. Informace které shromáždil studiem starých materiálů, ale i při praxi přizpůsobil moderním poměrům a vytvořil svůj vlastní styl, který nazval Kodokan - judo. Judo se stalo brzy velmi oblíbeným sportem, ale muselo zápasit s konkurencí a nepřátelstvím od jiných škol. Oficiální uznání získalo až v roce 1886, kdy v takzvaném utkání pravdy, ve kterém soutěžila celá řada jednotlivých škol, zvítězili žáci kodokanu v jedenácti, z celkově dvanácti zápasů. Jeden skončil remízou. Činnost kodokanu tak byla oficiálně zahájena. Vznik Juda se tak datuje od roku 1882. Tehdy měl mistr Jigoro Kano prvních 9 žáků. Jigoro Kano se stal poté velmi váženým a uznávaným mistrem, mimo jiné se zasloužil i o to, že se Judo spolu s jiným uměním -Kendo - dostalo do osnov na základních a středních školách. Jigoro Kano mimo jiné také zastával funkci ministra školství, byl členem japonského olympijského výboru a samozřejmě prezidentem japonského svazu judo.
Judo je také olympijským sportem, a to od roku 1964, kdy bylo uvedeno na Olympijských hrách v Tokiu. Kromě Olympijských her existuje mnoho dalších soutěží, mistrovství a pohárů v judu, které se konají po celém světě. Například: European Judo Championships Senior, European Judo Championships Junior, European Judo Champioships Veterans, European Judo Championships Open, European Judo Championships U23, European Club Cup, Super World Cups, World Cups…

Některá z nejdůležitějších pravidel soutěžního juda:
Závodníci musí mít na sobě závodní úbor (judogi), který musí splňovat tyto požadavky: materiál úboru musí být z pevného materiálu, například bavlny a nesmí znemožňovat soupeři úchop, to znamená, že nesmí být příliš tlustý, tvrdý nebo kluzký. Doba trvání zápasu pro Olympijské hry a mistrovství světa je následující: muži a ženy - 5 minut čistého času zápasu. Junioři a juniorky - 4 minuty čistého času zápasu. Mezi zápasy má každý závodník právo na 10 minut odpočinku.

Kimona na Judo naleznete ZDE

To provide services, send customized ads and analyse visit rate, this website uses cookies. By using it, you give your consent with it. About cookies

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ