MARTIAL ARTS EQUIPMENT
+420 226 205 440
Back to homepage

Thajský box, nebo také thajsky Muay-Thai, je tradičním uměním sebeobrany v Thajsku. Od tradičního boxu se odlišuje tím, že k neozbrojenému boji používá nejen pěsti, ale i chodidla, lokty a kolena. Tím více připomíná souboj jako ve skutečnosti a proto také tento způsob sebeobrany bývá nadřazen nad klasický box západního stylu. Pro vysokou fyzickou náročnost, zápas v thajském boxu má pouze pět tří minutových kol a mezi každým kolem je dvouminutová přestávka.

Již od pradávných dob vládci v Thajsku přikládali velkou váhu trénování svých vojáků, ale i obyčejných lidí, v pěstních soubojích beze zbraně i se zbraní. Souboje beze zbraně jsou známy pod pojmem Muay, se zbraní krabi-krabong, doslova meč a hůl, ačkoliv souboje se neomezovaly pouze na tyto dvě zbraně. Často se stávalo, že sami vládci bývali skvělými bojovníky — silní, stateční a zkušení. To bylo určitě i jedním z důvodů obrovského vzestupu Thajců v této části světa. 
První království vzniklo ve 13. století s hlavním městem Sukhotai. Sám král využíval prostranství před svým palácem k trénování stínového boxu a také se zde pořádaly turnaje, kterými si král vybíral dobré bojovníky a stráže.
Muay Thai, neboli thajský box v jeho nejčastější sportovní podobě, je uměním boje na blízko, v plném kontaktu. Říká se mu také umění osmi končetin (rukou, loktů, chodidel, kolen). Thajský box je možné vidět kdekoli v Thajsku a nyní, díky stále stoupající popularitě i kdekoli na světě. Thajští bojovníci jsou považováni za krále ringu: mají přes 80% úspěšnost v zápasech na blízko a ti, kteří Thajce porazí, používají podobných technik, jako je thajský box. V dnešní době se těší thajský box rostoucí popularitě díky prosté, ale maximálně účinné technice boje a tréninku.
Zápasníci se dělí do několika skupin, a to podle výkonnosti, podle počtu vyhraných zápasů. Postup do vyšší kategorie si zápasník může vybojovat buď počtem vítězných zápasů nebo porazit soupeře z vyšší kategorie. Jednotlivé kategorie se od sebe odlišují počtem kol v zápase a jejich délkou. Jedná se o tři amatérské skupiny (D, C, B) a jednu profesionální ( A ). I když nesmíme brát název profesionální zas úplně doslova.
V kategoriích D bojují zápasníci 3 kola po dvou minutách a jedná se o začínající borce. V kategorii C se odboxují rovněž 3 x 2 minuty, ale závodníci za sebou mají již minimálně 3 vyhrané zápasy. V „béčku“ zápasí borci s více jak 9 vyhranými zápasy na 5 kol trvajících dvě minuty a nakonec profesionální zápas se boxuje na 5 kol po třech minutách.
V současné době zaznamenává thajský box také velký nárůst ženských zápasů. Do roku 1996 nebyl povolen ženám přístup ani na sportoviště, ale od tohoto roku, především kvůli snahám o vstup mezi rodinu olympijských sportů, mohou ženy nejenže docházet sledovat jednotlivá klání, ale také se jich i přímo účastnit a bojovat v titulových zápasech. Definitivně pryč je tak doba, kdy ženy nesměly dokonce ani sahat, či nedej bože hrát na hudební nástroje během utkání a nepřímo tak zasahovat do děje v ringu.
 

To provide services, send customized ads and analyse visit rate, this website uses cookies. By using it, you give your consent with it. About cookies

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ