MARTIAL ARTS EQUIPMENT
+420 226 205 440
Back to homepage

Sparring - neboli „trénink s neútočícím soupeřem“ je forma přípravy společná pro mnohá bojová umění. Ačkoliv se přesné podoby liší, jedná se v podstatě o ‚volnou formu‘ boje s danými pravidly, aby nedocházelo ke zraněním.

Rozdíly ve stylech
Charakter tréninku se liší podle dovedností a jeho cílem je jejich rozvoj. Sparring například v kickboxu obvykle začíná, když hráči jsou na opačných koncích ringu a končí jejich vzájemným zaklíněním. Naopak v judu se sparring může zahájit držením soupeřů a končí jejich rozdělením. Sparring může být také trénink s nepohyblivými pomůckami bojových umění, jako jsou pytle, lapy, aj. Sparring, kdy se účastníci znají, mohou být i bez pravidel, rozhodčích nebo časovače. 
Pokud je sparring organizovaný s cizími lidmi, kde je určité emoční napětí nebo je sparring hodnocen, je vhodné zavést formální pravidla a mít nezávislého rozhodčího. Sparring má různá jména a různé formy v různých bojových uměních. 
V Brazilian Jiu-Jitsu se sparring nazývá rolling (válcování). 
V Capoeiře, nejbližší obdoba sparingu, se nazývá jogo. 
V japonských bojových umění je sparring nazýváno randori. 
V judo je to v podstatě sparring jeden na jednoho. 
Ve většině formách aikida je sparring formou jednoho aikidoka, který se brání proti několika útočníkům. 
V Karate se sparring nazývá kumite.
V Taekwondo se sparring nazývá Kyorugi, pojmenováno Světovou federací Taekwondo (WTF) nebo Matsogi v Mezinárodní Taekwondo federaci (ITF). Ve WTF je většina provedených útoků kopající techniky, zatímco ve ITF se používají obě ruce a nohy. Ve ITF se při sparingu ne vždy zápasí s chrániči hlavy. 
V Pencak Silat (bojové umění rozšířené na Filipínách, v Malajsii a Indonésii) se sparring nazývá berpencak.
 

To provide services, send customized ads and analyse visit rate, this website uses cookies. By using it, you give your consent with it. About cookies

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ